Kdo mora izpolniti potrdilo o višini plače?
Do leta 2016 je veljalo, da je moral potrdilo o višini plače delodajalec izpolniti za vsakega delavca, ki se je po koncu delovnega razmerja prijavil na Zavod RS za zaposlovanje in kot brezposeln želel uveljavljati pravico do denarnega nadomestila.
V skladu z novelo Zakona o urejanju trga dela (ZUTD-A), sprejeto leta 2013, je Zavod z januarjem 2016 končno začel pridobivati te podatke od FURS.
Potrdilo o višini plače pa je treba zagotoviti, kadar delodajalec davčnemu organu ne posreduje predpisanih REK obrazcev.
Potrdilo o višini plače – obrazec
Zakon o urejanju trga dela (ZUTD) v 61. členu določa, da je osnova za odmero denarnega nadomestila povprečna mesečna plača zavarovanca, ki jo je ta prejel v osmih mesecih pred nastankom brezposelnosti. Isti člen določa tudi, na kakšen način in pod kakšnimi pogoji se zbirajo ti podatki.
V skladu s tem Zavod za zaposlovanje usmerja na uporabo obrazca Potrdilo o višini plače, za katerega veljajo naslednja navodila:
- na potrdilo se vpiše le bruto plačo zavarovanca za zadnjih osem mesecev pred brezposelnostjo;
- vpiše se plača, ki jo je zavarovanec prejel v posameznem mesecu (ne za posamezni mesec);
- na potrdilo se ne vpiše plače iz meseca prenehanja delovnega razmerja;
- če je oseba mlajša od 30 let in je v zadnjih dveh letih dopolnila 6 mesecev zavarovalne dobe, se vpišejo podatki o plačah, ki jih je prejela v 5 mesecih pred brezposelnostjo.
V primeru, ko je zavarovanec prejemal nadomestilo plače na podlagi predpisov, povezanih z zdravstvenim, pokojninskim ali invalidskim zavarovanjem, starševskim varstvom ali na splošno z delovnimi razmerji, lahko v obrazec vpišete plačo za katerihkoli preteklih 8 mesecev.
Potrdilo o višini plače se izpolni tudi v primeru, ko je zavarovanec prejemal plačo manj časa, v tem primeru pa se za manjkajoče mesece upošteva prejeto nadomestilo, ki ga je izplačeval delodajalec ali drug izplačevalec (ZZZS, ZPIZ …). Kadar nadomestila ni plačeval delodajalec, Zavod sam pridobi podatek o nadomestilu.
V primeru, ko zavarovanec ni prejemal plače niti nadomestila, je treba v potrdilo o višini plače vpisati plačo v katerihkoli preteklih 8 mesecih, ko je plačo prejemal. Če je plačo prejemal v obdobju, krajšem od 8 mesecev, vpišite osnovno plačo zavarovanca, povečano za dodatek za delovno dobo (če bi delal).
Za obvezno in prostovoljno zavarovane samostojne zavezance se vpiše osnova, od katere do bili plačani prispevki (za prostovoljne zavarovance se upošteva 11 mesecev pred brezposelnostjo), obrazec pa mora potrditi FURS.
Zadnje spremembe ZUTD
Na obveznosti delodajalca je vplivala tudi zadnja sprememba Zakona o urejanju trga dela, sprejeta septembra 2017. Tudi ta je uvedla novosti, povezane z brezposelnimi in nadomestili, podrobneje pa se lahko naročniki portala Kado o tem pozanimate v prispevku z naslovom Pomen sprejetih sprememb ZID-1 in ZUTD. Dodatne informacije boste našli tudi v video seminarju Aktualne spremembe ZID-1, ZUTD in ZDR-1(nenaročniki lahko video naročite tako, da pošljete sporočilo urednici portala Kado).