Danes je 1.11.2024

Input:

Zaposlitev in odpoved pogodbe invalidu

16.2.2016, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 11 minut

Vsebino celotne on-line klepetalnice v pdf obliki si lahko naložite tukaj.

Ali lahko delodajalec odpove pogodbo invalidu v primeru, ko pride do reorganizacije in s tem v zvezi prerazporeditev invalida ni mogoča?

Lahko, vendar je treba odpoved utemeljiti pri Komisiji za ugotovitev podlage za odpoved pogodbe o zaposlitvi. V primeru, ko invalidu zaradi reorganizacije upravičeno ne morete zagotoviti drugega dela, ki bi bilo ustrezno glede na njegove preostale delovne zmožnosti, je to razlog za redno odpoved pogodbe o zaposlitvi po 1. alineji 1. odstavka 89. člena ZDR-1 (poslovni razlog). Odpoved invalidu določa 116. člen ZDR-1 ob upoštevanju 10.1. - 104. člena ZPIZ-1. Preden invalidu delodajalec dejansko poda odpoved, je dolžan s strani omenjene Komisije pridobiti pozitivno mnenje. Ob podaji odpovedi je treba upoštevati še posebno pravno varstvo pred odpovedjo (invalidi, starši, delavci pred upokojitvijo, itd.), kot to določa 112. - 117. člen ZDR-1.

Več o postopku pred komisijo, si lahko preberete tudi na spletni strani MDDSZ.

Ali lahko delovnemu invalidu odpovemo pogodbo o zaposlitvi iz poslovnega razloga ali razloga nesposobnosti po normalnem postopku, torej tako kot ostalim zaposlenim delavcem?

Prvi odstavek 116. člena ZDR-1 določa, da lahko delodajalec odpove pogodbo o zaposlitvi invalidu zaradi nezmožnosti za opravljanje dela pod pogoji iz pogodbe o zaposlitvi zaradi invalidnosti in v primeru poslovnega razloga na način kot določajo predpisi ZPIZ-1, ZPIZ-2 in ZZRZI.

Torej, če je razlog odpovedi poslovni razlog na strani delodajalca ali nesposobnost, ker delavec ne dosega pričakovanih delovnih rezultatov zaradi njegove invalidnosti, je ob odpovedi obvezno treba upoštevati predpise, ki urejajo pokojninsko in invalidsko zavarovanje (ZPIZ-1 in ZPIZ-2) oz. predpise, ki urejajo zaposlitveno rehabilitacijo in zaposlovanje invalidov (ZZRZI).

103. člen ZPIZ-1, ki je še vedno v veljavi pravi, da pri delodajalcu, ki ima najmanj pet zaposlenih, razloge za odpoved pogodbe ugotovi komisija. Ne glede na to ali ima delodajalec manj kot pet zaposlenih lahko komisija ugotavlja razloge za odpoved pogodbe o zaposlitvi, če tako predlaga zavod, zavod za zaposlovanje, zavarovanec ali delodajalec.

Torej, če imate manj kot 5