Sporazumna odpoved delovnega razmerja – zakonodajna podlaga
77. člen Zakona o delovnih razmerjih (ZDR-1) določa, na kakšen način lahko preneha veljati pogodba o zaposlitvi. Poleg redne ali izredne odpovedi, lahko pogodba preneha veljati, ko poteče čas, za katerega je bila sklenjena, v primeru smrti delavca ali delodajalca (ko je ta fizična oseba), s sodbo sodišča ter s sporazumom.
Sporazumna odpoved delovnega razmerja je definirana v 81. členu Zakona o delovnih razmerjih, in sicer pogodba preneha veljati s pisnim sporazumom, delodajalec pa mora ob tem prav tako pisno obvestiti delavca o pravicah, izhajajočih iz zavarovanja za primer brezposelnosti.
Sporazumna odpoved delovnega razmerja velja le, če je sporazum sklenjen v pisni obliki in pri sklenitvi ni šlo za prevaro, zmoto ali grožnjo.
Sporazumna odpoved delovnega razmerja – odpravnina
Kadar delovno razmerje preneha na podlagi sporazuma, delavec ni upravičen do odpravnine, prav tako pa ne more uveljavljati nadomestila za brezposelnost. Kadar delovno razmerje preneha na predlog delavca, temu odpravnina pripada le, če gre za izredno odpoved po 111. členu ZDR-1 ali pa upokojitev z izpolnjenimi pogoji iz 132. člena ZDR-1.
Sporazumna odpoved delovnega razmerja zaradi upokojitve je podrobneje opisana tudi v komentarju k vzorcu, ki ga naročniki portala Kado lahko prenesete in uporabite za lastne potrebe.
Poleg vzorca z naslovom Sporazum o prenehanju pogodbe o zaposlitvi zaradi upokojitve so naročnikom portala Kado v zavihku Vzorci na voljo primeri pogodb, sporazumov, pravilnikov in aktov, ki jih pripravljajo strokovnjaki in so v skladu s trenutno zakonodajo. S klikom na besedilo Odprite dokument v Wordu lahko vzorec prenesete in ga prilagodite za lastne potrebe (nenaročniki lahko glede vzorcev in priročnih komentarjev pišete urednici portala na naslov barbara.slivnik@dashofer.si).