Vprašanje bralca: Nekaj me bega. Ali ni pogodba o poslovodenju dohodek iz delovnega razmerja, kar pa posledično pomeni, da si lahko neobdavčeno izplača potne naloge določene do višine po uredbi?
Strokovnjak odgovarja:
Dohodki, ki jih fizična oseba - poslovodja doseže na podlagi pogodbe o poslovodenju, se obdavčijo kot dohodki iz delovnega razmerja. Pri tem se povračila stroškov ne vštevajo v davčno osnovo tega dohodka, in sicer pod pogoji in do višine, ki jo določi vlada.
Vprašanje bralca: Podjetnik plača stroške nočitve poslovnemu partnerju. Račun se glasi na podjetnika. Torej mora podjetnik poslovnemu partnerju obračunati boniteto in oddati REK. Ali je prav?
Strokovnjak odgovarja:
Prav.
Vprašanje bralca: Pri nas gostimo tujega poslovnega partnerja. Plačamo mu bivanje v hotelu in pot do nas, ker ne moremo dobiti njegove davčne številke. Kako bo najbolj pravilno da knjižimo? Ali je to potem davčno nepriznano? Ker nimamo davčne številke ne moremo poročati na FURS, ali pač? Prosimo za navodila, kaj lahko naredimo v omejnjenem primeru.
Strokovnjak odgovarja:
Menim, da je to drugi dohodek, o katerem se poroča FURS-u. Za nerezidente, ki nimajo slovenske davčne številke, je predvideno obvezno poročanje o naslovu, kraju in državi prebivanja.
Vprašanje bralca: Zanima me, ali je pranje perila na daljši službeni poti upravičen strošek? In če je, kaoliko dni mora pot trajati?
Strokovnjak odgovarja:
Žal iz vašega vprašanja ne razumem, kakšno zvezo ima “pranje perila na daljši službeni poti" s službeno potjo.
Vprašanje bralca: G za uporabo pralnice - strošek pranja in likanja npr. srajc, ali je upravičen?
Strokovnjak odgovarja:
Menim, da ne.
Vprašanje bralca: Zanima me obračun samih delovnih ur glede na potni nalog. (delovni čas zaposlenih je 8 ur). Dnevnica naj bi bila samo nadomestilo za malico. Zaposleni je odsoten npr. od 05:30 do 22:20 ure. Po potnem nalogu dobi dnevnice. Delavčeve ure naj bi se upoštevale v celotni odsotnosti, torej nadure. Kako pa je z upoštevanjem njegovih delovnih ur v primeru, ko je odsoten več dni skupaj.
Strokovnjak odgovarja:
Delo preko polnega delovnega časa je stvar notranjih aktov delodajalca, določil kolektivne pogodbe in ZDR-1.
Vprašanje bralca: Imamo primer delavcev, ki delajo v tujini po dva tedna skupaj. Včasih imajo delovno tudi soboto, nikoli pa nedeljo. Kako je v tem primeru z dnevnicami, na dela proste dni v tujini? Je delavec do njih upravičen ali ne?
Strokovnjak odgovarja:
Dnevnica ni pogojena s prostimi dnevi v tujini ampak z dejanskim opravljanjem službenega potovanja v tujini. Dnevnica predstavlja povprečni strošek, katerega naj bi zaposleni imel s prehrano na službeni poti. Dnevnice pripadajo za celoten čas trajanja službenega potovanja, ki se izračuna v urah od datuma in ure začetka potovanja do datuma in ure, ko se službeno potovanje zaključi. Tako se ugotovi število vseh opravljenih ur.
Vprašanje bralca: Na nekem seminarju sem zasledila, da datum nakupa letne vinjete na računu ni nujno enak, kot je datum potnega naloga. Ali je torej lahko vinjeta kupljena precej prej kot je izdan dejanski potni nalog?
Strokovnjak odgovarja:
Nakup vinjete se obravnava le na dan službenega potovanja ali kadarkoli pred službenim potovanjem. Povračilo stroškov vinjete se zaposlenemu ne všteva v davčno osnovo tudi, če je zaposleni za svoj avtomobil že nabavil vinjeto, kasneje pa je bil s tem avtomobilom napoten na službeno potovanje, na katerem je smiselna uporaba cestninske ceste. Tako se povračilo stroškov nakupa vinjete, ki ga delodajalec pod zgoraj navedenimi pogoji izplača delojemalcu, napotenemu na službeno potovanje z lastnim avtomobilom, šteje za davčno priznani odhodek.
Vprašanje bralca: Direktor d.o.o, zaposlen drugje, ima v pogodbi napisano, da ne dobi nobenih nagrae oziroma plačila za svoje delo, ampak se mu povrnejo stroški prevoza in službenih potovanj, ki jih opravi. Na enem seminraju mi je bilo rečeno, da oddamo REK obrazec in da ni potrebno obdavčit kot nagrado. Ali še to drži, ker če je napisano, da se mu povrnejo stroški za pot se mu dejansko toliko izplača in ne povečuje za davek? Ali to drži?
Strokovnjak odgovarja:
Menim, da so to dohodki, ki so izplačani direktorju za poslovodenje (v te dohodke…