Delavec lahko v času opravljanja poskusnega dela ugotovi, ali mu delo ustreza, delodajalec pa preveri, ali novi zaposleni ustreza njegovim pričakovanjem. Kadar ta pričakovanja niso dosežena, lahko delodajalec poda delavcu redno odpoved, kot razlog pa navede neuspešno opravljeno poskusno delo (125. člen ZDR-1 in 89. člen ZDR-1).
Neuspešno opravljeno poskusno delo obrazec
Naročniki portala Kado boste aktualen in s pravnega vidika ustrezen obrazec redne odpovedi zaradi neuspešno opravljenega poskusnega dela, ki ga lahko enostavno prilagodite svojim potrebam, našli na portalu v zavihku Vzorci.
Če bi želeli prejeti vzorec (neuspešno opravljeno poskusno delo) in komentar vzorca v priročni obliki za uporabo, pišite urednici portala na barbara.slivnik@dashofer.si, sicer pa si v nadaljevanju preberite še nekaj pomembnih napotkov o vročitvi odpovedi in odpravnini zaradi neuspešno opravljenega poskusnega dela.
Neuspešno opravljeno poskusno delo – vročitev odpovedi
Podjetje je 15. novembra s kandidatom podpisalo pogodbo o zaposlitvi za določen čas (12 mesecev) s trimesečno poskusno dobo. Kmalu se je izkazalo, da kandidat ni ustrezen za opravljanje tega dela, kar je ugotovila tudi ocenjevalna komisija. V pogodbi je med drugim zapisano, da je odpovedni rok v času poskusnega dela 7 dni. Delavec se zaradi bolniške odsotnosti ne bo mogel udeležiti sestanka, na katerem bi mu delodajalec obrazložil, da je bilo poskusno delo opravljeno neuspešno ter mu podal odpoved. Kdaj mu lahko delodajalec pošlje oceno in odpoved?
Odpovedni rok je v tem primeru določen v 95. členu Zakona o delovnih razmerjih (ZDR-1) in začne teči naslednji dan po vročitvi odpovedi. Če je bilo delovno razmerje sklenjeno 15. novembra, bo trimesečna poskusna doba potekla 15. februarja. ZDR-1 v 13. členu določa, da se rokov smiselno uporabljajo pravila civilnega prava oziroma Obligacijskega zakonika. V skladu s tem se rok, določen v tednih, mesecih ali letih, konča tistega dne, ki se po imenu in številki ujema z dnevom nastanka dogodka, od katerega začne teči.
Če delavec ne bo prišel na sestanek, mu boste lahko oceno in odpoved vročili s priporočeno pošiljko s povratnico. To lahko storite sočasno, saj zakon ne zahteva, da morate delavca seznaniti z oceno pred samo odpovedjo.
Kadar odpovedi ni mogoče vročiti v prostorih delodajalca, je treba upoštevati določila 142. člena Zakona o pravdnem postopku (ZPP).
Pozor! Marca 2017 je ustavno sodišče razveljavilo četrti odstavek 88. člena ZDR-1, ki je doslej določal potek vročitve odpovedi s priporočeno pošiljko s povratnico, poslano na naslov prebivališča, določenega v pogodbi (ali na drug naslov, ki ga je delavec kasneje javil delodajalcu).
Neuspešno opravljeno poskusno delo – odpravnina
ZDR-1 določa, da v primeru odpovedi zaradi neuspešno opravljenega poskusnega dela delavcu pripada odpravnina, vendar le, če je delavec bil pri delodajalcu zaposlen več kot eno leto. Odpravnina se torej izplača le, ko gre za delavca, ki je pri delodajalcu zaposlen že daljše obdobje, neuspešno opravljeno poskusno delo pa je vezano na drugo delovno mesto pri istem delodajalcu. V praksi se namreč lahko zgodi, da se zaradi novih potreb, poslovnih razlogov ali napredovanja z delavcem sklene nova pogodba za drugo delovno mesto, kasneje pa se izkaže, da to delo ni primerno za delavca.