Danes je 28.3.2024

Input:

Splošno o odpravninah

11.5.2015, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 14 minut

Vprašanje bralca: Zanima me ali se pri izračunu odpravnine pri redni odpovedi delovnega razmerja (zmanjšan obseg dela) upošteva neprekinjena delovna doba pri delodajalcu ali vsa (tudi prekinjena)?

Strokovnjak odgovarja:

Menim, da se za namene izračunavanja odpravnine upošteva le neprekinjena delovna doba pri zadnjem delodajalcu. Izjema velja le v primeru, če je delavec opravljal delo pri delodajalčevih pravnih prednikih, saj se v takem primeru delovne dobe seštevajo.

V zvezi s tem si poglejte tudi naslednjo sodno prakso, ki navaja "Če je prišlo do prenehanja pogodbe o zaposlitvi in nato do ponovne zaposlitve delavca pri istem delodajalcu (enkrat ali večkrat), je pri zadnji odpovedi pogodbe o zaposlitvi iz poslovnega razloga ali razloga nesposobnosti potrebno odpovedni rok in odpravnino določiti le glede na zadnjo delovno dobo pri istem delodajalcu." - sodna praksa dostopa tukaj.

Vprašanje bralca: Ali delavcu pripada tudi odpravnina ob delni invalidki upokojitvi in kako je to obdavčeno?

Strokovnjak odgovarja:

Skladno s tretjim odstavkom 132. člena ZDR-1 ima delavec, ki se delno upokoji, pri delodajalcu, pri katerem mu je prenehala pogodba o zaposlitvi in je sklenil novo za krajši delovni čas, pravico do odpravnine v sorazmernem delu.

Delavec ima pravico do odpravnine sorazmerno delovnemu času, za katerega je bila sklenjena pogodba o zaposlitvi, razen v primerih, ko delavec dela krajši delovni čas v skladu s 67. členom ZDR-1 (slednje pa zajema tudi delno invalidsko upokojene osebe). Določba tretjega odstavka 132. člena ZDR-1 (odpravnina ob starostni upokojitvi) se torej nanaša le na delavce oziroma zavarovance, ki izpolnjujejo pogoje za pridobitev starostne pokojnine in se odločijo ostati zaposleni za največ polovico polnega delovnega časa (tako tolmačenja je podalo Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve).

Pravice do delne invalidske pokojnine namreč ni mogoče enačiti s pravico do delne pokojnine, kljub podobnemu poimenovanju, saj se delno lahko upokoji le tisti delavec oz. zavarovanec, ki izpolnjuje pogoje za pridobitev starostne pokojnine in, ki se naknadno odloči ostati zaposlen oziroma se ponovno zaposli z največ polovico polnega delovnega časa. Iz pojasnila Ministrstva za delo izhaja, da delavcu, ki je uveljavil pravico do dela s krajšim delovnim časom od polnega in pravico do delne invalidske pokojnine, ne pripada sorazmeren del odpravnine ob upokojitvi. Glede na navedeno, se odpravnina, izplačana ob pridobitvi pravice do delne invalidske pokojnine, v celoti všteva v dohodek iz delovnega razmerja, od katerega je treba obračunati in plačati akontacijo dohodnine in prispevke za socialno varnost. Odpravnina ob dokončni starostni upokojitvi delavca, ki je pred