Danes je 29.3.2024

Input:

Refundacija bolniškega dopusta

7.2.2020, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 9 minut

2020.02.2.2 Refundacija bolniškega dopusta

Odvetniška pisarna Bohl, d. o. o.

Kako se pravilno oblikuje višina osnove za refundacijo bolniškega dopusta na ZZZS (obdobje, vrste prejemkov: osnovna plača, dodatek za delovno dobo, poslovna uspešnost, morebitni drugi dodatki) ter katere prispevke se pri refundaciji upošteva (16,1 % ali odstotek za prispevke, ki izhaja iz zaposlitve po ZUTD za določen ali nedoločen čas)?

Ali bo z uveljavitvijo eBOL kdaj mogoč pregled pravilnosti osnove za izračun refundacije pred obračunom plače v izogib poznejšim popravkom?

Upoštevaje 137. člen ZDR-1 ima delavec pravico do nadomestila plače za čas odsotnosti, v primerih in v trajanju, določenim z zakonom, ter v primerih odsotnosti z dela, ko ne dela iz razlogov na strani delodajalca. Delodajalec v skladu s tretjim odstavkom omenjenega 137. člena ZDR izplačuje nadomestilo plače iz lastnih sredstev v primerih nezmožnosti delavca za delo zaradi njegove bolezni ali poškodbe, ki ni povezana z delom, in sicer do 30 delovnih dni za posamezno odsotnost z dela, vendar največ za 120 delovnih dni v koledarskem letu. V primerih nezmožnosti za delo delavca zaradi poklicne bolezni ali poškodbe pri delu, izplačuje delodajalec nadomestilo plače delavcu iz lastnih sredstev do 30 delovnih dni za vsako posamezno odsotnost z dela. V času daljše odsotnosti z dela izplača delodajalec nadomestilo plače v breme zdravstvenega zavarovanja. Če gre za dve ali več zaporednih odsotnosti z dela zaradi iste bolezni ali poškodbe, ki ni povezana z delom, do 30 delovnih dni, pa traja v posameznem primeru prekinitev med eno in drugo odsotnostjo manj kot deset delovnih dni, izplača delodajalec za čas nadaljnje odsotnosti od prekinitve dalje, nadomestilo plače v breme zdravstvenega zavarovanja, kar je določeno v