Danes je 29.3.2024

Input:

Povračila stroškov v zvezi z delom

12.12.2018, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 11 minut

Vsebino celotne on-line klepetalnice v pdf obliki si lahko naložite tukaj.

Kako pravilno vključiti terenski dodatek za delo v tujini, ko so delavci zaradi montaže sklopov odsotni več kot 30 dni in jim obračunam stroške povečane prehrane? Jim obračunam nižjo prehrano in terenski dodatek ali lahko oboje?

Terenski dodatek pripada, kadar delavci delajo v Sloveniji. Kadar so delavci napoteni na delo v tujino, jim terenski dodatek ne pripada, pripada pa jim povračilo prehrane, prevoza in nadomestilo za ločeno življenje (samo slovenskim rezidentom). Višina teh je odvisna od tega, ali gre za napotitve do 30 (oz. 90 dni za voznika v mednarodnem cestnem prometu) ali za napotitev nad 30 dni (oz. 90 dni za voznika v mednarodnem cestnem prometu).

Ali lahko zaposlenemu povrnemo strošek tedenske vinjete?

Zaposlenim, ki so napoteni na službeno pot, pripada povračilo stroškov, vezanih na opravljanje nalog na službenem potovanju in izkazanih z računom. To pomeni, da lahko strošek povrnete, če ima zaposleni potni nalog in odobreno uporabo lastnega avtomobila ter račun za vinjeto.

Zaposleni je napoten na službeno pot s službenim vozilom. Ker je tako gospodarneje, prevzame službeno vozilo dan pred začetkom službenega potovanja (uporabi ga tudi za prevoz z dela, zato mu stroški prevoza z dela ta dan ne pripadajo). V aktih take uporabe vozila nimamo izrecno opredeljene. Ali gre za boniteto?

Da. Tudi če bi imeli tako uporabo zapisano v aktih, bi bila to boniteta. Boniteto določa Zakon o dohodnini, ki pravi, da je tudi vožnja v službo in domov privatna vožnja, za katero se obračuna boniteta. Če delavcu ne želite obračunati bonitete, mora zjutraj priti v službo po avto in ga popoldan vrniti nazaj. Seveda mu v tem primeru povračilo za prevoz na delo in z dela pripada.

Delavec pride na delo in je potem s potnim nalogom poslan na izobraževanje. Izobraževanje poteka v Ljubljani, ki je v smeri njegovega